Razem możemy zrobić wiele dobrego…

W kwietniu 2007 r. w Gimnazjum nr 1 w Łukowie powstało Szkolne Koło Wolontariatu. Od 10 lat Wolontariuszy chętnych do pracy nie brakuje. Każdego dnia pomagają, wspierają, dzielą się sercem i poświęcają swój czas innym. Stałymi zadaniami Szkolnego Koła Wolontariatu jest pomoc koleżeńska w nauce, współpraca z Domem Dziecka i Domem Pomocy Społecznej w Łukowie, udział w akcjach charytatywnych.

W roku szkolnym 2016/2017 w aktywną pracę Szkolnego Koła Wolontariatu zaangażowanych było 50 wolontariuszy (tj. 27 %).Opiekunami Koła są Agnieszka Długosz   i Anna Siedlecka- Marciniuk.

Zrealizowano następujące działania:

• 20 wolontariuszy (11%) realizowało program ,,Uczymy się razem”, pomagając w nauce kolegom i koleżankom.  Z pomocy koleżeńskiej w nauce zorganizowanej w gimnazjum korzystało 30 osób (16%) z następujących przedmiotów:

- fizyki- 11 osób (6 %),

- matematyki- 10 osób (5,3 %),

- języka angielskiego- 4 osoby (2, 1%),

- języka rosyjskiego- 2 osoby (1,1%),

- języka polskiego- 2 osoby (1,1%),

- chemii-  1 osoba (0,5%),

- biologii- 1 osoba (0,5%),

- historii- 1 osoba (0,5%),

- geografii- 1 osoba (0,5%).

• przygotowaliśmy jasełka p.t. ,,Dzisiaj Niebo się otwiera…” które zaprezentowaliśmy  małym podopiecznym z Domu Dziecka i Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Podczas wspólnego kolędowania dzieci zostały obdarowane słodyczami zebranymi na terenie naszej szkoły.
  • Wolontariusze aktywnie włączyli się w ogólnopolskie akcje ,,Góra Grosza”, ,,Polacy Rodakom na Ukrainie”.
  •  Wolontariusze uczestniczyli w trzykrotnej zbiórce żywności. Celem przeprowadzonych zbiórek było pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Pierwsza zbiórka miała miejsce dnia 30.09.2016 r. i 1.10.2016 r. w sklepach Kaufland, Stokrotka na ul. 11 listopada i Tesco. Wzięło w niej udział 32 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Druga zbiórka została przeprowadzona w dniach 9.12.2016 r. i 10.12.2016 r.  w sklepach Kaufland, Stokrotka przy ul. 11 listopada i Biedronka na ul. Międzyrzeckiej. Wzięło w niej udział 38 wolontariuszy. Zebrano 930 kg żywności. Kolejna zbiórka odbywała się przed Świętami Wielkanocnymi w dniach 24 i 25 marca 2017 r. w łukowskim marketach. Jak się okazało, po raz kolejny rekord chrześcijańskiej miłości wyrażonej w ofiarowanych dla osób potrzebujących darach żywnościowych, został pobity i to z nawiązką. W ciągu dwóch dni zebrano 970 kg żywności. W zbiórkę zaangażowanych było 47 osób. Ponadto należy nadmienić, że przed Świętami Bożego Narodzenia do  20 rodzin uczniów naszej szkoły trafiły bony zakupowe sklepu Kaufland na ogólną kwotę 1000 zł., zaś przed Świętami Wielkanocnymi na kwotę 1300 zł.  Środki te zgromadzono podczas zbiórki ofiar w czasie rekolekcji parafialnych w parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Podsumowując trzykrotne zbiórki okazało się, że zostało zebranych 1900 kg. żywności i 11 pluszowych misiów oraz bony zakupowe na kwotę 2300 zł. Finalnie dary trafiły do ponad 200 rodzin naszego miasta i okolic, w pierwszej kolejności do rodzin dzieci i młodzieży naszej szkoły. Opiekunami wolontariuszy byli p. Małgorzata Tomczak i ks. Robert Ponikowski.

• W styczniu 2017 r. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 2 w Łukowie koordynowali akcję ,,ANIOŁKOWE GRANIE”, mającą na celu zbiórkę potrzebnych materiałów w postaci środków czystości oraz przyborów szkolnych dla trójki dzieci z Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym. Wolontariusze zredagowali ogłoszenie i prośbę o aktywne włączenie się w akcję wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz  uczniów z naszego gimnazjum. Poszczególne klasy podzieliły się planowanymi zakupami. Na terenie naszej szkoły udało się zebrać środki higieny, bloki, kredki, materiały dekoracyjne oraz plecaki i torby, które zostały przekazane dla naszych małych przyjaciół.

Aktywna i systematyczna praca młodych  Wolontariuszy z naszej szkoły w Szkolnym Kole Wolontariatu i Szkolnym Kole Caritas jest niecodzienną okazją, aby pożytecznie i odpowiedzialnie spędzać swój wolny czas. Praca ta jest niezwykle pożyteczna i wdzięczna,  a przede wszystkim jest wykonana z wielką radością. Poprzez bezinteresowną  pomoc drugiemu człowiekowi, Wolontariusz każdego dnia uczy się wrażliwości na cierpienie, dostrzega potrzeby innych oraz potrafi dzielić się z innymi, wspiera i pomaga. Wolontariusze poprzez swoją charytatywną pracę dają dobre świadectwo o sobie i naszej szkole.