Spotkanie prewencyjne w Gimnazjum Nr 1 w Łukowie

Dnia 12 października 2016 r. odbyło się spotkanie prewencyjne wszystkich uczniów Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. K.I. Gałczyńskiego w Łukowie z panem aspirantem Sławomirem Niedziółką oraz z dzielnicowym starszym sierżantem panią Marleną Konstanty z Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Szkoła prowadzi  szeroki zakres działań w ramach realizacji programu profilaktycznego i wychowawczego,. Są one ukierunkowane przede wszystkim na wykształcenie już od najmłodszych lat właściwych postaw i mechanizmów obronnych wobec zagrożeń ze strony negatywnych zjawisk społecznych jak: alkoholizm, narkomania, dopalacze, nikotynizm, przestępczość nieletnich, przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc, przemoc domowa itp. Działania takie prowadzone są we współpracy z wieloma instytucjami, w tym  z Komendą Powiatową Policji w Łukowie.

Podczas spotkania z funkcjonariuszami policji uczniowie dowiedzieli się, jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, czym są czyny karalne, jakie są obowiązki świadka czynów zabronionych oraz jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również następujące zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z internetu i portali społecznościowych, użytkowanie telefonów komórkowych. Ponadto uczniowie zostali uświadomieni o tym, że od 13 roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje. Funkcjonariusze policji przytaczali wiele przykładów nieprzemyślanych zachowań młodzieży, które skutkowały sprawami w sądzie dla nieletnich i wyznaczeniem kuratora sądowego.

Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu, środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania.

Na zakończenie spotkania uczniowie złożyli serdeczne podziękowanie prowadzącym za ciekawą i interesującą prelekcję, z której wynieśli wiele cennych informacji.