Adrian Borkowski – uczeń Gimnazjum nr 1 w Łukowie - uczestnikiem projektu "Dookoła świata za pomocną dłoń" - "Szkoła pod żaglami Krzysztofa Baranowskiego"

Adrian Borkowski

Społeczność Gimnazjum nr 1 może poszczycić się tym, że w szeregach jej uczniów znalazł się prawdziwy obieżyświat, łowca przygód, żeglarz, nieustraszony mściciel Odyseusza.

Adrian Borkowski – uczeń klasy III A - podczas rejsu, który trwał od 26 sierpnia do 23 października, pokonał na żaglowcu "Pogoria" Morza: Śródziemne, Tyrreńskie, Jońskie, Egejskie, Kreteńskie, Czarne…

U podstaw istnienia Szkół pod Żaglami leży sprawdzony projekt morskiego wychowania młodzieży. Ma on swoją 30-letnią historię. Został zapoczątkowany przed laty w Polsce przez kpt. Baranowskiego, inicjatora budowy żaglowca „Pogoria”.

Projekt "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" odwołuje się do doświadczeń pierwszej Szkoły pod Żaglami, kiedy młodzież zgłaszała się do Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, by zajmować się podopiecznymi tej organizacji. Obecnie partnerem projektu jest Caritas Polska.

Podstawą do zakwalifikowania się do eliminacji była udokumentowana praca wolontariacka na przestrzeni kilku miesięcy. W trakcie eliminacji finałowych sprawdzano sprawność fizyczną oraz znajomość języka angielskiego. Do udziału w rejsie zakwalifikowało się 29 osób z całej Polski.

Uczniowie podzieleni byli na cztery wachty i pełnili służbę pokładową (nawigacyjną, kambuzową i bosmańską), zmieniając się co 4 godziny. Dodatkowo 5 godzin dziennie spędzali na zajęciach szkolnych. Jeżeli w trakcie lekcji wypadała wachta, byli z niej zwolnieni, ale tę lukę musieli sami uzupełnić. Gdy żaglowiec był na morzu, lekcje trwały każdego dnia, bez wyjątku. W swoim wolnym czasie, poza  wypoczynkiem, musieli wygospodarować czas na naukę szkolną oraz naukę budowy i obsługi żaglowca. W czasie postoju w portach zorganizowane zostały wycieczki. Młodzi żeglarze zwiedzili wyspyVulcano i Syros oraz miasta portowe:Civitvecchia, Novorosyjsk, Konstanca, Lavrio, Warna, Soczi.

Kadra Szkoły pod Żaglami to doświadczeni i doskonale przygotowani żeglarze i pedagodzy. Drugim wychowawcą młodej załogi jest morze. Udział w Szkole pod Żaglami dla wielu młodych ludzi oznacza często pierwszą w życiu pracę. Dość ciężkie warunki życia na statku - ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi na niewielkim terytorium, konieczność obsługi żagli, prace gospodarcze pod pokładem itp., w naturalny sposób pomagają kształtować charaktery.

Wykorzystując walory morskiej żeglugi, Szkoła pod Żaglami zapewnia pozytywne kształtowanie charakterów, nie zaniedbując przy tym edukacji - zgodnie z normalnym programem szkolnym. Dzięki temu uczniowie nie tracą nic z powodu nieobecności w macierzystej szkole, ale zyskują szczególny szlif, który pozwala im później osiągać niezwykłe efekty w realizacji drogi życiowej.

Adrian powrócił do naszej szkolnej gromady, ale wciąż drzemie w nim duch tej wyprawy. Nasz uczeń i kolega to w oczach otoczenia prawdziwy bohater i – z naszego „lądowego” punktu widzenia – prawdziwy wilk morski.

Zainteresowanych przygodą Adriana odsyłamy do strony: http://szkolapodzaglami.com.pl/page/122/zaloga

Iwona Zubkiewicz