Maraton Pisania Listów Amnesty International

w Gimnazjum nr 1 w Łukowie,

czyli „Dziwny jest ten świat (…), lecz ludzi dobrej woli jest więcej”

99 listów w obronie osób, których prawa są łamane – to wynik Maratonu Pisania Listów zorganizowanego 8 grudnia 2016r. w Gimnazjum nr 1 w Łukowie po raz pierwszy.

Uczestnicy i uczestniczki Maratonu potraktowali łamanie praw człowieka w sposób osobisty i postanowili przeciwstawić się niesprawiedliwości. Połączyło ich przekonanie, że ludzie nie są bezsilni – gest solidarności ma sens i przynosi efekty. Uczniowie i nauczyciele pisali listy do przywódców państw, wzywając ich do przestrzegania praw człowieka, uwolnienia więźniów sumienia i udzielenia ochrony prawnej osobom prześladowanym. W tym roku bohaterami maratonu zostało 11 osób. Gimnazjaliści wybrali czworo z nich – nauczyciela z Indonezji torturowanego i uwięzionego za pokazanie flagi, dwóch przyjaciół z Azerbejdżanu skazanych za graffiti i dziewczynkę z Malawi, by wezwać władze państwa, żeby chroniły osoby z albinizmem.

Przygotowania do maratonu trwały dwa tygodnie. Uczniowie sporządzili plakaty związane z prawami człowieka, rozpowszechniali ulotki informacyjne o bohaterach akcji, prowadzili dyskusje na temat zasadności kary śmierci. Hasłem przewodnim maratonu, który zgromadził 33 osoby, był cytat z piosenki Czesława Niemena: „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła(…) Lecz ludzi dobrej woli jest więcej”.

Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem. Dzięki niemu dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Maraton opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa, a przy budowaniu kultury poszanowania praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego konieczna jest aktywizacja młodzieży już na etapie szkolnym.

Opiekunami projektu były nauczycielki: p. Agnieszka Bryła i p. Małgorzata Tomczak.