Jasełka w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie.

Boże Narodzenie to szczególny okres w ciągu roku, do którego należy odpowiednio się przygotować. Sprzyjają temu widowiska wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich. Znamy je pod nazwą jasełek. Słowo to wywodzi się z języka staropolskiego i oznacza żłób. Typowe przedstawienie bożonarodzeniowe do przede wszystkim ukazanie historii narodzin Jezusa w Betlejem. Dzieciątku nieodzownie towarzyszą Maryja, Józef, pastuszkowie, trzej królowie i owieczki. To elementy materialne – istotne, ale nie najważniejsze. Gdyby ktoś poprosił o nazwanie tego, o co chodzi tak naprawdę w jasełkach, to odpowiedź brzmiałaby – o Miłość i Nadzieję. Takie też przesłanie miało przedstawienie z okazji świąt Bożego Narodzenia wystawione 16 grudnia 2016r. w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie w oparciu o scenariusz Ewy Śliwińskiej. Zostało przygotowane przez młodzież pod opieką p. Agaty Niewęgłowskiej i p. Małgorzaty Wawrzyńczak. O dekoracje zadbała p. Katarzyna Rutkowska.

Przedstawienie zatytułowane „Wigilia pod gwiazdami” to spektakl, który wprowadził widzów w nastrój tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, ale odbywającej się „pod gwiazdami”. Przybyli na nią ludzie bezdomni, samotni, opuszczeni, nieszczęśliwi, uciekinierzy z domów dziecka, prostytutka… Ich problemy, z którymi mógł się identyfikować każdy zgromadzony na sali, udało się rozwiązać dzięki ludziom życzliwym, dla których Boże Narodzenie to nie puste hasło z telewizyjnych reklam. Miłość i Nadzieja zagościły w sercach wszystkich,  na niejednym policzku pojawiła się łza, a wzruszenie ścisnęło gardło…

Podczas tegorocznych jasełek w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie nie było żłóbka, lecz zapach siana unosił się w powietrzu. Nie było trzech króli, ale czuliśmy przynaglenie, by wyruszyć w poszukiwaniu Nienazwanego. Nie było stajenki, ale Nowonarodzony zamieszkał wśród nas przynajmniej na chwilę. Wyszliśmy z tegorocznych jasełek jakby odmienieni, inni, lepsi, doskonale przygotowani na kolejne Przyjście Pana.

Agnieszka Bryła