Uroczystość upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 28 maja 2017 r. w Gimnazjum Nr 1 odbył się uroczysty apel z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej i rocznicowej wymowie. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna, podczas której otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w lekcji historii. Młodzi aktorzy zaprezentowali sytuację polityczno- gospodarczą Polski w tamtym okresie oraz przybliżyli fakty z przeszłości ważne nie tylko dla Polski, ale i dla Europy. Konstytucja 3 Maja miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, zagwarantowanie przywilejów szlachty, duchowieństwa i mieszczan, wprowadzenie nowej formy ustroju państwa. Rocznica tych ważnych wydarzeń dla naszego kraju obchodzona jest przez ponad 200 lat. Przez te wszystkie lata Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Powagę uroczystości, w której uczestniczyliśmy w naszej szkole,  podkreślił taniec ,,Polonez”, galowe stroje i wyeksponowane symbole narodowe.

Inicjatorami uroczystości były  Agnieszka Długosz i Agnieszka Niedźwiedź.   Za piękne zaprezentowania ,,Poloneza” dziękujemy uczniom z klas trzecich pod opieką pani Edyty Kozłowskiej.