Wycieczka klas I do Kozłówki i Lublina

Dnia 9 maja 2017 roku uczniowie klasy Ib i Ic Gimnazjum nr 1 w Łukowie wyruszyli na wycieczkę do Kozłówki oraz Lublina.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Muzeum Pałacu Zamoyskich w Kozłówce. W budowli mieliśmy okazję podziwiać przepiękne, bogato zdobione wnętrza, portrety, zastawy stołowe, rzeźby, meble oraz dawne instrumenty muzyczne. Uprzejma pani przewodnik ciekawie opowiedziała nam o ówczesnych obyczajach państwa Zamoyskich. Dowiedzieliśmy się o tym, w jaki sposób odpoczywali tamtejsi ludzie, spędzali czas z przyjaciółmi i wykonywali codzienne czynności.

Majowa aura nie rozpieszczała wycieczkowiczów. Aby posilić się po długim spacerze dookoła muzeum, rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski.

Następnie udaliśmy się do Skansenu Wsi Lubelskiej, gdzie poznaliśmy budowę i wyposażenie mieszkań wsi oraz małego miasteczka, które pochodzą aż z XVIII wieku. Mieliśmy możliwość przeniesienia się w rzeczywistość sprzed 100 lat i obejrzeć warunki, w jakich żyli nasi przodkowie. W głowach gimnazjalistów pojawiły się refleksje nad niesamowitym postępem technologicznym. W tym terenie poczuliśmy się jak na prawdziwej wsi, gdyż dookoła mogliśmy zobaczyć pola obsiane zbożem. Dodatkowo pachniało wiosennymi kwiatami, więc zwiedzanie stało się jeszcze przyjemniejsze.

Podsumowując, wycieczka była udana. Uczniowie, jak i nauczyciele na pewno będą częściej organizować takie wyjazdy.

Zuzanna Oskroba