Akcja „Zjedz tosta, a nauka będzie prosta”

11 maja 2017r. w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie odbyła się akcja pt. „Zjedz tosta, a nauka będzie prosta” przeprowadzona przez uczniów Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego.

Nie jedzenie śniadania jest przyczyną drastycznego spadku glukozy we krwi – a konsekwencje takiego stanu można zaobserwować na sobie – szybko pojawia się zmęczenie, rozdrażnienie i spadek koncentracji. W związku z tym uczniowie zakupili odpowiednie produkty, a następnie przygotowali smaczne tosty dla swoich rówieśników. Ich rozdawanie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest w zdobywaniu wiedzy spożywanie śniadania. Drugim celem działania było zwrócenie uwagi na poprawność językową. Warto zastanowić się nad tym, czy posługujemy się odpowiednimi formami gramatycznymi.  Gimnazjaliści dyskutowali na tym, która forma jest poprawna - „Zjedz tosta” czy „Zjedz tost”? Po sięgnięciu do „Słownika poprawnej polszczyzny” okazało się, że oba zdania są poprawne.

Fundusze na organizację tego działania pozyskano z Fundacji Sempre a Frente z Lublina, która wspiera różne projekty młodzieżowe. Koordynatorami projektu były p. Agnieszka Bryła i p. Katarzyna Rutkowska.