Kto lepiej potrafi wskazać młodzieży drogę do_bezpiecznego miejsca

„Kto lepiej potrafi wskazać młodzieży drogę do bezpiecznego miejsca, do tego pełnego dynamizmu i treści życia, niż nauczyciele, w których ona chce widzieć swoich przewodników. Nikt inny nie będzie tym, czym wy jesteście. Nikt inny nie będzie miał tej możliwości, jaką wy macie, towarzyszenia uczniom w poszukiwaniu prawdy, wzbudzania w nich pragnienia sprawiedliwości oraz świadomości dobroci Bożej, bycia ich cierpliwym i pełnym miłości przewodnikiem w drodze wiary”.

IX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Gimnazjum Nr 1

Z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie.

Dzień pierwszy.

29 maja 2017r. po raz dziewiąty rozpoczął się w Gimnazjum Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. To wydarzenie cykliczne,  promujące wartości takie jak chociażby prawda, rodzina, wolność, przyjaźń, miłość, trzeźwość.  W tym roku hasłem głównym Tygodnia są słowa „Bóg jest dobry”.

Wydarzeniem otwierającym IX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej było spotkanie uczniów i nauczycieli z misjonarzem z Boliwii - księdzem Andrzejem Kubalskim. Opowiadał on o swojej codziennej pracy i życiu boliwijskiej ludności. Mówił o problemach, z jakimi musi się borykać każdego dnia.  Opowieści księdza towarzyszyła prezentacja multimedialna z wieloma zdjęciami wykonanymi w Ameryce Południowej. Misjonarz pokazał również pamiątki przywiezione z Bulo Bulo - kapelusz z krowiej skóry i pejcz, który służy do dyscyplinowania dzieci. Spotkanie miało także wymiar profilaktyczny, ponieważ ksiądz Andrzej wspomniał o gangach i przestrzegał młodzież przed zażywaniem narkotyków. Ze strony uczniów padały pytania między innymi o to, jak zostać wolontariuszem w Ameryce Południowej, o szamanizm oraz aspekty kulinarne.

Na zakończenie spotkania ksiądz Andrzej Kubalski wręczył legitymacje 23 nowym członkom Szkolnego Koła Caritas działającego w Gimnazjum od dwóch lat. Jego opiekunami są ks. Robert Ponikowski oraz p. Małgorzata Tomczak.

Tego dnia odbyły się również warsztaty fryzjerskie, prowadzone przez panie Marzenę i Annę Mikusek. Panie fryzjerki opowiedziały uczniom o swojej pracy i pokazała różne kosmetyki, farby, lakiery stosowane do modelowania i malowania włosów. Oprócz informacji dotyczących pielęgnacji pojawiły się także liczne ciekawostki fryzjerskie. Na koniec gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć  różne sposoby uczesania i  modelowania fryzur u dziewcząt  i chłopców według najnowszej mody.

Organizatorami tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej są: Małgorzata Tomczak, Agnieszka Bryła, ks. Robert Ponikowski, Elżbieta Wereszczyńska i Katarzyna Rutkowska.