IX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie. Dzień drugi.

30 maja 2017r. w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie w ramach IX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbyło się spotkanie profilaktyczne z księdzem Tomaszem Źwiernikiem – kapelanem Zakładu Karnego w Zamościu oraz z więźniami, którzy zgodzili się opowiedzieć historie swoich duchowych przemian.

Na początku ksiądz Tomasz Źwiernik przedstawił uczniom szczegóły dotyczące pracy kapelana więziennego. Omówił rodzaje zakładów karnych oraz zasady w nich obowiązujące. Następnie głos zabrali więźniowie. Opowiedzieli o swoich rodzinach, braku akceptacji wśród najbliższych, o nałogach, winach i karach, a także o nawróceniu i duchowej przemianie. Przestrzegali młodzież przed sięganiem po alkohol i narkotyki. Ukazali skutki ulegania używkom na przykładzie swoich własnych losów.

Więźniowie mówili przez 1,5 godziny. Na sali panowała cisza. Uczniowie ze skupieniem wysłuchali tego, co mieli im do powiedzenia mężczyźni w różnym wieku. To spotkanie w opinii gimnazjalistów było wspaniałą lekcją wychowawczą, lepszą niż niejeden profilaktyczny spektakl.

Organizatorami tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej są: Małgorzata Tomczak, Agnieszka Bryła, ks. Robert Ponikowski, Elżbieta Wereszczyńska i Katarzyna Rutkowska.