Mistrzowie w Łukowie - IX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Dzień trzeci

Mistrzowie w Łukowie, czyli trzeci dzień

Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Zespole Szkół Nr 1

z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie

W ramach trzeciego dnia  IX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej  31 maja do Zespołu Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie zawitali paraolimpijczycy. Byli to przedstawiciele Fundacji Akademia Integracji, którzy jeżdżąc po szkołach realizują swój autorski projekt profilaktyczny „Wygraj życie dzięki marzeniom”.

Trzej panowie: Arkadiusz Jabłoński, Stefan Makowski i Radosław Stańczuk zaprezentowali młodzieży swoje życie, począwszy od wypadków, które odcisnęły na ich funkcjonowaniu piętno niepełnosprawności, przez dochodzenie do siebie, aż po zaszczytne tytuły mistrzów świata w szermierce zdobyte na Igrzyskach Paraolimpijskich. Namiastki tej wyjątkowej i niespotykanej w naszym mieście dyscypliny sportowej mógł doświadczyć każdy chętny. Odbyło się szkolenie podstawowe, a potem prawdziwe zawody. Przy okazji młodzież musiała zdefiniować takie pojęcia jak: „niepełnosprawność”, „pełnosprawność”, „pasja”, „tolerancja”, „wolontariat”. To interaktywne spotkanie niosło jasny przekaz. „Bariery znajdują się w naszych myślach, nie ciałach.” Wielokrotnie sportowcy podkreślali też, że w życiu ważne są wartości, rady starszych, myślenie przyczynowo-skutkowe, umiejętność dobierania sobie znajomych, asertywność. Można jednym nieprzemyślanym ruchem skomplikować sobie lub komuś sytuację. Na wózku inwalidzkim da się żyć. Tylko po co?

Na niejednej twarzy uczniów, na co dzień roześmianej, pojawiło się zamyślenie. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że wszystkie słowa, które padły, filmy, które zostały wyemitowane, uchronią młodzież przed nieodwracalnymi konsekwencjami bezmyślnych zachować. A w sytuacjach trudnych przypomną sobie, że życiu należy nadać sens i mimo wszystko realizować swoje pasje.

Organizatorami tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej są: Małgorzata Tomczak, Agnieszka Bryła, ks. Robert Ponikowski, Elżbieta Wereszczyńska i Katarzyna Rutkowska.

Elżbieta Wereszczyńska