Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/fero/public_html/gim1/libraries/joomla/string/string.php on line 28

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.input_encoding is deprecated in /home/fero/public_html/gim1/libraries/joomla/string/string.php on line 29

Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.output_encoding is deprecated in /home/fero/public_html/gim1/libraries/joomla/string/string.php on line 30
Razem możemy zrobić wiele dobrego…

BreadcrumbsRazem możemy zrobić wiele dobrego…

 

           W kwietniu 2007 r. w Gimnazjum nr 1 w Łukowie powstało Szkolne Koło Wolontariatu. Od 10 lat Wolontariuszy chętnych do pracy nie brakuje. Każdego dnia pomagają, wspierają, dzielą się sercem i poświęcają swój czas innym. Stałymi zadaniami Szkolnego Koła Wolontariatu jest pomoc koleżeńska w nauce, współpraca z Domem Dziecka i Domem Pomocy Społecznej w Łukowie, udział w akcjach charytatywnych.

W roku szkolnym 2016/2017 w aktywną pracę Szkolnego Koła Wolontariatu zaangażowanych było 50 wolontariuszy (tj. 27%).Opiekunami Koła są Agnieszka Długosz i Anna Siedlecka- Marciniuk.

              Zrealizowano następujące działania:

  • 20 wolontariuszy (11%) realizowało program ,,Uczymy się razem”, pomagając w nauce kolegom i koleżankom.  Z pomocy koleżeńskiej w nauce zorganizowanej w gimnazjum korzystało 30 osób (16%) z następujących przedmiotów:

- fizyki- 11 osób (6%),

- matematyki- 10 osób (5,3%),

- języka angielskiego- 4 osoby (2,1%),

- języka rosyjskiego- 2 osoby (1,1%),

- języka polskiego- 2 osoby (1,1%),

- chemii-  1 osoba (0,5%),

- biologii- 1 osoba (0,5%),

- historii- 1 osoba (0,5%),

- geografii- 1 osoba (0,5%).

  • przygotowaliśmy jasełka p.t. ,,Dzisiaj Niebo się otwiera…”, które zaprezentowaliśmy  małym podopiecznym z Domu Dziecka i Domu Pomocy Społecznej w Łukowie. Podczas wspólnego kolędowania dzieci zostały obdarowane słodyczami zebranymi na terenie naszej szkoły.
  • Wolontariusze aktywnie włączyli się w ogólnopolskie akcje ,,Góra Grosza”, ,,Polacy Rodakom na Ukrainie”.
  •  Wolontariusze uczestniczyli w trzykrotnej zbiórce żywności. Celem przeprowadzonych zbiórek było pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia. Pierwsza zbiórka miała miejsce dnia 30.09.2016 r. i 1.10.2016 r. w sklepach Kaufland, Stokrotka na ul. 11 listopada i Tesco. Wzięło w niej udział 32 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Druga zbiórka została przeprowadzona w dniach 9.12.2016 r. i 10.12.2016 r.  w sklepach Kaufland, Stokrotka przy ul. 11 listopada i Biedronka na ul. Międzyrzeckiej. Wzięło w niej udział 38 wolontariuszy. Zebrano 930 kg żywności. Kolejna zbiórka odbywała się przed Świętami Wielkanocnymi w dniach 24 i 25 marca 2017 r. w łukowskim marketach. Jak się okazało, po raz kolejny rekord chrześcijańskiej miłości wyrażonej w ofiarowanych dla osób potrzebujących darach żywnościowych, został pobity i to z nawiązką. W ciągu dwóch dni zebrano 970 kg żywności. W zbiórkę zaangażowanych było 47 osób. Ponadto należy nadmienić, że przed Świętami Bożego Narodzenia do  20 rodzin uczniów naszej szkoły trafiły bony zakupowe sklepu Kaufland na ogólną kwotę 1000 zł., zaś przed Świętami Wielkanocnymi na kwotę 1300 zł.  Środki te zgromadzono podczas zbiórki ofiar w czasie rekolekcji parafialnych w parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Podsumowując trzykrotne zbiórki okazało się, że zostało zebranych 1900 kg. żywności i 11 pluszowych misiów oraz bony zakupowe na kwotę 2300 zł. Finalnie dary trafiły do ponad 200 rodzin naszego miasta i okolic, w pierwszej kolejności do rodzin dzieci i młodzieży naszej szkoły. Opiekunami wolontariuszy byli p. Małgorzata Tomczak i ks. Robert Ponikowski.

  • W styczniu 2017 r. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas we współpracy z Przedszkolem Miejskim nr 2 w Łukowie koordynowali akcję ,,ANIOŁKOWE GRANIE”, mającą na celu zbiórkę potrzebnych materiałów w postaci środków czystości oraz przyborów szkolnych dla trójki dzieci z Domu Dziecka w Radoryżu Smolanym. Wolontariusze zredagowali ogłoszenie i prośbę o aktywne włączenie się w akcję wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz  uczniów z naszego gimnazjum. Poszczególne klasy podzieliły się planowanymi zakupami. Na terenie naszej szkoły udało się zebrać środki higieny, bloki, kredki, materiały dekoracyjne oraz plecaki i torby, które zostały przekazane dla naszych małych przyjaciół.

Aktywna i systematyczna praca młodych  Wolontariuszy z naszej szkoły w Szkolnym Kole Wolontariatu i Szkolnym Kole Caritas jest niecodzienną okazją, aby pożytecznie i odpowiedzialnie spędzać swój wolny czas. Praca ta jest niezwykle pożyteczna i wdzięczna,  a przede wszystkim jest wykonana z wielką radością. Poprzez bezinteresowną  pomoc drugiemu człowiekowi, Wolontariusz każdego dnia uczy się wrażliwości na cierpienie, dostrzega potrzeby innych oraz potrafi dzielić się z innymi, wspiera i pomaga. Wolontariusze poprzez swoją charytatywną pracę dają dobre świadectwo o sobie i naszej szkole.

 

Wolontariusze, zaangażowani w charytatywną pracę w roku szkolnym 2016/ 2017:

 

ks. Robert Ponikowski i p. Małgorzata Tomczak

 

Bartłomiej Kuryła 3C

 

Gabriela Dołęga 3B

 

Julia Zdunek 3B

 

Izabela Wereszczyńska 3B

 

Anna Gruszczyńska 3B

 

Julia Janaszek 3B

 

Paulina Szklarz 3B

 

Paulina Stępniewska 3B

 

Izabela Jasińska 3A

 

Marta Chudzik 3A

 

Jakub Kulpa 3A

 

Paweł Bujak 3A

 

Klaudia Brojek 3A

 

Adrian Borkowski 3A

 

Klaudia Kłosowska 3A

 

Izabela Wereszczyńska 3B

 

Martyna Michalak 3C

 

Angelika Buczek 3C

 

Sebastian Czarnecki 3C

 

Kacper Filipczak 3B

 

Magdalena Kostjan 3B

 

Olga Znój 3B

 

Natalia Borkowska 3C

 

Jakub Kijak 2C

 

Kamila Kozłowska 2B

 

Oliwier Ozygała 2B

 

Gabriela Dybciak 2A

 

Martyna Szczygielska 2A

 

Zuzanna Bednarczyk 2A

 

Stefan Przeździak 2B

 

Piotr Chudzik 2B

 

Mateusz Wójtowicz 2A

 

Karolina Orłowska 2A

 

Magdalena Sosnowska 2C

 

Kamila Strzelec 2C

 

Klaudia Mucha 2C

 

Wiktoria Białowąs 1A

 

Aleksandra Lejnert 1A

 

Dominik Dąbrowski 1A

 

Bartek Kwiatkowski

 

Jakub Sulej 1C

 

Wszystkim Wolontariuszom życzymy cierpliwości i uśmiechu każdego dnia! J

 

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Agnieszka Długosz i Anna Siedlecka- Marciniuk

 

 

 


Template designed by FEROmedia.NET (Copyright © 2013)